نکات کلیدی تربیت فرزند – 10 نکته مهم تربیت فرزند که والدین باید بدانند

سلام خدمت شما کاربران وب سایت پیروز باش. در این نوشتار می خواهیم به نکات کلیدی تربیت فرزند و کودک از کتاب ریحانه بهشتی مطالبی را خدمت شما تقدیم کنیم با ما همراه باشید.

 

نکات کلیدی تربیت فرزند:

  1. توجه به دختران: اولین نکته از نکات کلیدی تربیت فرزندان و کودکان توجه به دختر است که می گویند اگر فرزند دختر دارید هدیه را اول به دختر بدهید .                                         
  2. بازی با کودکان: با فرزند خود کودکانه بازی کنید: از پیامبر اکرم در این زمینه نقل شده است که می فرمایند: آن کسی که در نزد او کودکی است باید در پرورش وی کودکانه رفتار نماید. و از حضرت علی منقول است که می فرمایند: کسی که کودکی دارد باید در راه تربیت او خود را تا سر حد کودکی و طفولیت تنزل دهد.     
  3. بوسیدن فرزندان: فرزندان خود را ببوسید. پس همانا برای بوسیدن فرزندان درجه ای است در بهشت.                                                                              
  4. سلام کردن به فرزندان: با سلام کردن به فرزندانتان به او شخصیت دهید. اگر کودک به بزرگترها سلام کرد، لازم است جواب او را بگویند و با این عمل شخصیت او را مورد اعتنا قرار دهند. اما از صفات پسندیده پیامبر بزرگ اسلام این بود که به تمام مردم از کودک و بزرگ سلام می کردند.                                                   
  5. از دیگر نکات کلیدی تربیت فرزند عدم تمسخر کودکان است: کودک را در کارهای کودکانه خود تمسخر کنید و کارهایش را احمقانه نخوانید.                                                    
  6. لوس شدن فرزندان: لوس کردن کودک آنها را موجوداتی ضعیف و بی اراده و خودرای بار می آورد. این قبیل اطفال در ایام کودکی پدران و مادران خود را با اعمال نادرست خویش به زحمت می اندازند. شخص لوس بار آمده، به دو مصیبت بزرگ گرفتار است. توقع دارد زن و مرد و اجتماع ، مانند پدر و مادرش او را نوازش کنند،  و بی حساب احترامش نمایند و اوامر او را بی چون چرا به کار ببندند.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

کتاب ریحانه بهشتی از صفحه 221 تا 227

از دیگر نکات کلیدی تربیت فرزند:                                                                                                                        

7: پرهیز از مچ گیری: از مچ گیری و رفتار سرورانه با کودکان پرهیز کنید.

 

8: پرورش راستگویی: یکی از وظایف پدر و مادر در تربیت فرزند پرورش فطرت راستگویی کودک است. آنها موظفند طوری رفتار کنند که اطفال به راستگویی عادت کنند و این امر از پرورش بسیاری از صفات در کودکان دشوارتر است. برای رسیدن به نتیجه مراقب های علمی و عملی بسیار نیاز است.

 

9: تنبیه و ترساندن کودکان: از دیگر نکات کلیدی تربیت فرزند این است که کودک را به خاطر تربیت نباید ترساند; زیرا ترس شخصیت کودک را از بین برده و دچار اختلالات روانی و وابستگی می کند.

 

10: محبت و نوازش کودکان: نوازش یکی از غذاهای روانی کودک است. که باید به اندازه کافی از آن تغذیه شود و گاهی گریه بچه برای این است که تشنه محبت و نوازش است. بچه ای که در محیط خانواده به قدر کافی محبت دیده است، تشنه ی محبت نیست و در مقابل چند جمله این و آن خود را گم نمی کند.

کتاب ریحانه بهشتی از صفحه 221 تا 227

نکته آخر:

امیدوارم براتون مفید بوده باشه و با رعایت همین نکات فرزندانی صالح و بهشتی تربیت کنید. ما در اینجا فقط 10 نکته از نکات تربیتی برای والدین را آورده ایم. ولی در کتاب ریحانه بهشتی به بیش از 40 عدد از نکات کلیدی تربیت فرزند پرداخته شده است.که  می تونید از لینک پایین کتاب رو تهیه کنید.

برای تهیه کتاب ریحانه بهشتی یا فرزند صالح از انتشارات نور الزهرا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *