طبع شناسی و شناخت مزاج – چطور طبع و مزاج خودمان را پیدا کنیم ؟

در این نوشتار می خواهیم در مورد طبع شناسی و شناخت مزاج با شما صحبت کنیم و ببینیم با چه علامت ها و نشانه هایی می شود طبع خودمان رو بشناسیم.

طبع شناسی و مزاج شناسی یکی از کاربردی ترین و اصولی ترین راه ها برای شناخت بیماری هاست . 

راه های تشخیص طبع شناسی و مزاج شناسی:

به غیر از طبع شناسی راه های دیگری هم برای شناخت مزاج ما وجود دارد که از جمله آنها می توان به نبض گیری (علم نبض شناسی) اشاره کرد که اگر مثلا نبض پر و تند بود طرف دارای چه طبعی هست.

در نبض شناسی ما چهار نبض عمومی داریم که زمانی کاربرد دارد که بیمار نمی تواند به هر دلیلی صحبت کند یا نوزاد است یا بیهوش است از این روش استفاده می کنیم.

و راه سومی که بتوانیم با اون مزاجمان رو تشخیص بدیم بول و براز (ادرار و مدفوع) هست.

که با توجه به اینکه مزاج شناسی کامل تر و جامع تر و فراگیر تر است ما فقط در مورد علم طبع شناسی در اینجا با شما صحبت می کنیم.

 

نقش مزاج شناسی در زندگی ما چیه؟

تمامی مردان موفق، یک ارتباط صمیمی و عاطفی داشتند. و آن هایی که شکست خوردند از این ناحیه ضربه دیده اند.

وقتی غذا می خورید و به یک صحنه زشت نگاه می کنید سودا (سردی و خشکی) تولید می کند. یا بچه ای که در خواب می غلط به خاطر شدت گرمی است که بی قراری می کند. و یا کسی که کارهایش را ناقص انجام می دهد بی قراری اش به خاطر شدت گرمی است.

اگر بخواهیم به آرامش برسیم باید از حرارت بیش از حد بدن کم کنیم.

طبع شناسی و نقش آن در ازدواج:

یک زوج صفراوی (گرم و خشک) دو هفته با هم، و دو دو هفته با هم قهر هستند. و اکثرا در 12 13 و 14 ماه قمری با هم دعوا می کنند چون در این روزها مد به وجود می آید و در بدن باعث بالا آمدن خون می شود.  و اگر این زوج هر دو صفراوی باشند باید خود را به کظم غیظ عادت بدهند تا مشکلشان حل شود. یا با استشمام سرکه و آبلیمو مقداری از گرمی سر بکاهند.

بلغمی ها و دموی ها:

آرامش در بلغم است لذا اگر زنی بلغمی (با طبع سرد و تر) باشد فرمانبردارتر می شود. و دموی (شخصی با طبع گرم و تر) خود را سلطان حساب می کند، اگر بداخلاق شوند خیلی لج می کنند و اگر مهربان شوند خیلی صمیمی می شوند لذا در بیرون آدم های دوست بازی هستند  و استعداد تعدد زوجیت در آن ها بیشتر است.

 

کتاب مزاج شناسی (گردآورنده علی قلی پور) صفحه 30 تا 35

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *